Telefon alarmowy 24h
535 777 998
Zadaj nam pytanie
(61) 810 68 74
KATEGORIE
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

(61) 810 68 74
Napisz do nas wiadomość e-mail
unikad@unikad.pl

Wyślij zapytanie ofertowe
skorzystaj z formularza
zobacz tutaj

Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

Systemy oddymiania stanowią nieodłączny element systemów wentylacji pożarowej. Jednak są one niezastąpione nie tylko podczas pożaru, ale i na co dzień. Zapewniają bowiem nie tylko odprowadzanie dymu i gazów w czasie pożaru, ale też mogą być używane do wentylacji pomieszczeń.

Jednak, by systemy oddymiania spełniały swoje funkcje, muszą być profesjonalnie zamontowane, a także poddawane regularnej konserwacji oraz kontroli. Ważne jest również, by używać ich zgodnie z instrukcją producenta.

Utrzymanie instalacji w idealnym stanie technicznym należy do obowiązków każdego właściciela bądź też zarządcy budynku. W Polsce kwestie te reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z zawartymi w nim wytycznymi przeglądy systemów oddymiania powinny być dokonywane regularnie – nie rzadziej niż raz w roku i zgodnie z instrukcją producenta. Dotyczy to całego systemu – nawet jeśli nic nie wskazuje na ewentualne usterki i inne problemy z nim związane. Czynności te mogą być wykonane jedynie przez wykwalifikowanych specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia. Zarówno przeglądy okresowe, jak i naprawy muszą być przeprowadzone przez osoby z fachową wiedzą, umiejętnościami oraz kwalifikacjami. Dzięki temu możemy mieć pewność, że żadne usterki nie będą przeoczone, a ich naprawa zostanie wykonana rzetelnie, co znacznie zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas przebywania w danym pomieszczeniu. Nieprofesjonalnie wykonana konserwacja czy naprawa może nierzadko przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego zachęcamy do skorzystania z usług firmy takiej jak nasza. Zapewniamy kompleksowy przegląd oraz serwis zgodnie z wymaganiami aktualnych przepisów, co zagwarantuje niezawodność i skuteczność działania systemu, a także krótki czas realizacji. Podejmujemy też natychmiastowe działania w przypadku wykrycia ewentualnych usterek urządzeń.

Wspomniane wcześniej Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów jasno wskazuje na systemy oddymiające jako urządzenia przeciwpożarowe. Znajdziemy tu również zapis mówiący, że powinny być one poddawane zarówno przeglądom technicznym, jak i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z wytycznymi zawartymi w:

  • instrukcjach oraz dokumentacjach technicznych od producentów urządzeń,
  • polskich normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych,
  • polskich ustawach dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz prawa budowlanego.

Systematyczne przeglądy techniczne systemów oddymiania dadzą pewność, że urządzenia działają prawidłowo oraz że zapewnią bezpieczne odprowadzenie dymu oraz ciepła w trakcie pożaru. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia, a także życia osób znajdujących się w budynku podczas pożaru oraz dla sprawności i bezpieczeństwa osób biorących udział w akcji ratunkowej. Pomoże to również w zmniejszeniu strat materialnych spowodowanych pożarem. Przegląd pozwoli na wykrycie ewentualnych uszkodzeń. To z kolei pozwoli na podjęcie szybkich działań mających na celu wyeliminowanie wszelkich awarii oraz zwiększenie wydajności urządzeń. Naprawę uszkodzonych systemów należy rozpocząć niezwłocznie po wykryciu wszelkich niesprawności bądź awarii. Należy również pamiętać, że systemy zainstalowane kilka, a nawet kilkanaście lat temu mogą wymagać częstszych przeglądów i mogą być bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego należy szczególnie zadbać o ich konserwację oraz częste kontrole stanu technicznego.

Przeglądy serwisowe systemów przeciwpożarowych

Całodobowy telefon alarmowy 535 777 998
Zapewniamy profesjonalną i kompleksowową obsługę oraz krótkie terminy realizacji zleceń.Realizacja: Dpl Agency - Tworzenie Stron Internetowych

UNIKAD Sp. z o.o.
ul. Błażeja Winklera 1
60-246 Poznań
NIP: 7792502085 REGON: 382320763 KRS: 0000766857 e-mail: unikad@unikad.pl