Telefon alarmowy 24h
535 777 998
Zadaj nam pytanie
(61) 810 68 74
KATEGORIE
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

(61) 810 68 74
Napisz do nas wiadomość e-mail
unikad@unikad.pl

Wyślij zapytanie ofertowe
skorzystaj z formularza
zobacz tutaj

Systemy sygnalizacji pożaru

W przypadku powstania ognia w jakimkolwiek budynku niezwykle ważne jest szybkie jego wykrycie i podjęcie działań mających na celu jego zagaszenie. Jednocześnie ważna jest ochrona ludzi, przebywających w budynku, a także ważnych dokumentów lub wartościowych przedmiotów, przechowywanych w pomieszczeniach.

Nowoczesne systemy sygnalizacji pożarowej pozwalają wykrywać (w sposób efektywny) niebezpieczeństwo tego rodzaju w bardzo wczesnej fazie rozwoju, umożliwiają także integrację innych instalacji i urządzeń mających wpływ na całokształt bezpieczeństwa obiektu. Rozpatrując wpływ i rolę SSP na bezpieczeństwo ppoż w budynkach, można wskazać główne zadania tej instalacji, jako:

  • wykrycie pożaru w najwcześniejszym jego stadium, wraz z precyzyjnym wskazaniem miejsca jego powstania,
  • lokalne zaalarmowanie o zagrożeniu wszystkich osób w obiekcie,
  • przekazanie alarmu do PSP poprzez system sygnalizacji pożaru i monitoring,
  • przygotowanie obiektu do ewakuacji ludzi i do działań przez Straż Pożarną, poprzez uruchomienie instalacji kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła, stałych urządzeń gaśniczych, konstrukcji zamknięć ogniowych i wielu innych systemów przeciwpożarowych i bezpieczeństwa.

Podstawowe zabezpieczenie przeciwpożarowe stanowi sprawny, profesjonalnie zamontowany oraz poddawany regularnym przeglądom technicznym system sygnalizacji pożaru. Jego zadaniem jest informowanie o zagrożeniu we wczesnej fazie pożaru – umożliwi to zapobieganie rozprzestrzenienie się ognia, a także pozwoli na szybkie podjęcie działań takich jak ewakuacja osób przebywających w budynku, próby zagaszenia ognia oraz zawiadomienie odpowiednich służb.

System sygnalizacji pożaru odgrywa ogromną rolę szczególnie w obiektach użyteczności publicznej, gdzie jednocześnie może przebywać bardzo duża liczba osób.

Elementy systemu sygnalizacji pożaru:

  • czujniki (detektory dymu, temperatury, płomienia),
  • sygnalizatory (akustyczne, akustyczno-optyczne),
  • ręczne ostrzegacze pożarowe (czerwone przyciski z napisem „pożar”),
  • centrala (główny komputer całego systemu – zbiera, analizuje dane z czujników i uruchamia dalsze czynności),
  • moduły sterujące/monitorujące (umożliwiają sterowanie urządzeniami peryferyjnymi, integrują system z innymi instalacjami w obiekcie).

Na system sygnalizacji pożaru składa się wiele elementów. Są to przede wszystkim czujniki. To one wykrywają pożar we wczesnej fazie i pozwalają na szybką reakcję oraz dalszą realizację scenariusza pożarowego. Jest to możliwe dzięki powiązaniu z centralą oraz modułami sterującymi i monitorującymi. Dzięki temu system po wykryciu zagrożenia uruchamia sygnalizację akustyczną oraz optyczną, sygnał transmitowany jest dodatkowo do zarządcy budynku bądź straży pożarnej. Moduły mogą również automatycznie otworzyć klapy oddymiające, zamknąć klapy odcinające, sprowadzić windy na dół, a także odciąć zasilanie urządzeniom niebezpiecznym lub rozprzestrzeniającym pożar. Uruchamiają się ponadto tryskacze i inne urządzenia gaszące zamontowane w budynku.

Montaż systemów sygnalizacji pożarowej wymaga doskonałej znajomości przepisów oraz wymogów nie tylko prawnych, ale i technicznych. Na rynku dostępny jest ogromny wybór urządzeń w wielu wariantach do wyboru. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnej, doświadczonej firmy zatrudniającej wykwalifikowanych pracowników z odpowiednimi uprawnieniami. Źle dobrane oraz zamontowane elementy systemu sygnalizacji pożarowej mogą bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Już od ponad 20 lat działamy na rynku systemów przeciwpożarowych. Dysponujemy nie tylko ogromną wiedzą, umiejętnościami, znajomością wymogów prawnych i technicznych i doświadczeniem, ale też szerokim zapleczem urządzeń i części eksploatacyjnych.

 

W naszej ofercie znajdą Państwo systemy przeciwpożarowe takich firm, jak:

 

Przeglądy serwisowe systemów przeciwpożarowych

Całodobowy telefon alarmowy 535 777 998
Zapewniamy profesjonalną i kompleksowową obsługę oraz krótkie terminy realizacji zleceń.Realizacja: Dpl Agency - Tworzenie Stron Internetowych

UNIKAD Sp. z o.o.
ul. Błażeja Winklera 1
60-246 Poznań
NIP: 7792502085 REGON: 382320763 KRS: 0000766857 e-mail: unikad@unikad.pl